2014 Winners announced

25th June 2014

Congratulations to our 2014 winners and finalists of the Herts Advertiser School Awards

Teacher of the Year Primary

Winner – Stephanie Nye – High Beeches School

Finalists – Geraldine Muncer – Alban City School, Elaine Bridle – Fleetville Junior School, Sara Head Heathlands School for the Deaf, Cindy Impey – Sandridge School

Teacher of the Year Secondary

Winner – Andrew Cracknell – Sandringham School

Finalists – Jane Pearson – Beaumont School, Jess Lancaster – Nicholas Breakspear School, Paul Kershaw – St Albans Girls’ School, Laura Howard – St George’s School

Pupil of the Year

Winner – Holly Simons – St Albans Girls’ School

Finalists – Jonathan Light –  Beaumont School, Thomas Martin – Beaumont School, Carol Ann Knight – St Albans Girls’ School, Toby Hughes – St George’s School

Sporting Achiever

Winner – Nick Isiekwe – Nicholas Breakspear School

Finalists – Beaumont Girls under 15s Rugby Team-  Beaumont School, Holly Brando – Beaumont School, Sandringham Yr 10 Basketball Team – Sandringham School, Kesi Oludyi – St George’s School

Innovation / Project

Winner – STAGS in Colours – St Albans Girls’ School

Finalists – Teaching and Learning Team – Beaumont School, Piers Casimir – Beechwood Park School, Heathlands Harmony Choir ( Sarah Brinsden / Lesley Reeves-Costi) –  Heathlands School, Dragon’s Apprentice – St Albans Girls’ School

School of the Year Primary

Winner – Alban City School

Finalists – Samuel Ryder Academy Primary School, High Beeches Primary School, Redbourn Infant & Nursery School, Wheatfields Infants’ and Nursery School

School of the Year Secondary

Winner – St Albans Girls’ School

Finalists – Beaumont School, Sandringham School, St George’s School, Verulam School

Support Staff Member Award

Winner – Margaret Southgate – Sandringham School

Finalists – Lewis Wynne – Beaumont School, Jake Awe – Gardens Field School, Rahena Choudhury – St Albans Girls’ School, Tracey Elliot-Brown – St Albans Girls’ School

Special Recognition Award

Winner – Jodie Evans Webb – Sandringham School

Finalists – Beatriz Coehlo – Nicholas Breakspear School, Carol Ann Knight – St Albans Girls’ School

Unsung Hero

Winner – Sue Allen – St Peter’s School

Finalists – Daniel Angus – Beaumont School, Sue McKinnon – Sandringham School, Sarah Balmer – St George’s School, Sue Stevens – The Lea Primary School & Nursery