Congratulations to our 2018 Finalists

Teacher of the Year (Primary)

Sponsored by Neves Solicitors

  • Kelly Scanes, Aboyne Lodge
  • Angela Beattie, Cunningham Hill Juniors School
  • Gemma Baylis, Maple Primary School
  • Hannah Powell, St John Fisher Catholic Primary

Teacher of the Year (Secondary)

  • Myrian Pounnas, The Marlborough Science Academy
  • Chris Herbert, Sir John Lawes
  • Aza Hoque, Samuel Ryder Academy
  • Andrew Cracknell, Sandringham School

Sporting Achiever of the Year

  • Lucy Jordan-Caws, St Albans Girls’ School
  • Phoebe Peacock, Cunningham Hill Juniors
  • Antonia Jubb, St Albans Girls’ School
  • Edward Livesey, Sandringham School
  • Raissa Vickery, St Albans High School for Girls

School of the Year (Secondary)

Sponsored by Kingston Smith

  • Samuel Ryder Academy
  • Beaumont School
  • Heathlands School
  • Sandringham School Academy Trust

School of the Year (Primary)

Sponsored by Headline Teacher Recruitment UK Ltd

  • St John Fisher Catholic Primary
  • Heathlands School
  • Park Street C of E Primary School
  • Samuel Ryder Academy

Innovation / Project of the Year

Sponsored by Rothamsted Financial Services

  • Sandridge School Radio & TV Station, Sandridge School
  • Heathlands Harmony Signing Choir, Heathlands School
  • Lucy Miles, Samuel Ryder Academy
  • Sam Head and Anna Mapley, Sandringham School

 Special Recognition Award – Student

Sponsored by University of Hertfordshire

  • David Fraga, St George’s School
  • Sofia Havsteen-Franklin, Sandringham School

 Support Staff Member Award

  • Jeanne Wilkinson, Sir John Lawes School
  • Jonathan Downs, Sandringham School
  • Lauren Levy, Yavneh Primary School
  • Trish Brazier, Sir John Lawes School

 Unsung Hero Award

Sponsored by Radio Verulam 92.6

  • Malcolm Hills, Sir John Lawes School
  • Vicky Burman, Redbourn Primary School
  • Neal Jordan-Caws, Heathlands School
  • Paddy Storrie, St Georges School

Nursery of the Year

  • Skyswood Nursery
  • Busy Bees Nursery
  • Mount Carmel Kindergarten
  • Acorns Nursery

Pupil of the Year

Sponsored by Harpenden Building Society

  • David Fraga, St Georges School
  • Raissa Vickery, St Albans high School for girls (prep)
  • Gagan Punny, Heathlands School
  • Penny Kyriacou, Sandringham School

Special Recognition Award – Teacher

  • Yvonne Powdrell, Beaumont School
  • Heather Hackwood, Samuel Ryder Academy
  • Bernadette Dempsey, SS Alban & Stephen Infants
  • Sharon Swinson, The Lea Primary School